Centrum Medyczne Glob39

PORADNIK PACJENTA

APTECZKA na wyjazd (podróżna). Jakie leki wziąć na wakacje?

Apteczka na wyjazd (podróżna) jest niezbędna podczas wakacyjnego odpoczynku. Nawet najbardziej wymarzona podróż może się stać koszmarem, jeśli pod ręką nie będziesz mieć kawałka plastra z opatrunkiem czy leku na żołądek. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w apteczce na wyjazd i jakie leki wziąć na wakacje.


Apteczka na wyjazd (podróżna) powinna znaleźć się w bagażu każdego urlopowicza. Powinna zawierać podstawowe leki, które trzeba wziąć na wakacje, i środki opatrunkowe. Pomogą w dolegliwościach, które często przydarzają się w drodze, zwłaszcza latem. Łatwo wtedy o poparzenie słońcem, zatrucia pokarmowe, chorobę lokomocyjną. Czasem boli gardło, mamy gorączkę i opuchnięte nogi. Jeśli zaczniesz działać szybko (przy pierwszych objawach), możesz np. zatrzymać rozwój infekcji i nie będzie trzeba stosować innych, kosztowniejszych preparatów. Osoby przewlekle chore nie powinny się ruszać z domu bez kompletu swoich leków.

Apteczka – biegunka podróżnych.

Biegunka może być spowodowana zmianą klimatu, wody, jedzenia. W takich sytuacjach pomoże tabletka Imodium, Smecta (proszek do rozpuszczenia w wodzie) lub 1-20 tabletek węgla. Węgiel można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie.


Pierwsza pomoc

Osoba cierpiąca z powodu biegunki musi dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Można podawać też lekko ciepłą, słabą i niesłodką herbatę, rumianek lub miętę. Chory powinien leżeć w chłodnym miejscu. Wróci do zdrowia, gdy kilka godzin pośpi.


Apteczka – potłuczenia, skręcenia i zwichnięcia.

Mogą się przydarzyć podczas marszu, upadku lub zajęć sportowych. Zazwyczaj są to urazy dość bolesne, ale niegroźne. Podczas upadku czy uderzenia urazowi ulegają drobne naczynia podskórne.


Pierwsza pomoc

Przy stłuczeniach najpierw przykładamy zimny kompres. Stłuczoną rękę lub stopę należy ułożyć powyżej serca, aby zmniejszyć krwawienie podskórne. Po upływie doby przykładamy ciepły wilgotny kompres, aby doszło do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu.
Skręcenie to uszkodzenie więzadeł stawowych, które w wyniku urazu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Towarzyszy temu ból, obrzęk, wokół stawu pojawia się sinoczerwone przebarwienie, które świadczy o wewnętrznym wylewie. Przyłóż najpierw zimny kompres lub zastosuj okład z Altacetu (jest też w sprayu). Nogę trzeba ułożyć na poduszce, by była powyżej serca. Zawiń nogę bandażem elastycznym. Skręcony staw skokowy można unieruchomić także w specjalnej ortezie lub “skarpecie” wykonanej ze ścisłej elastycznej tkaniny.

Apteczka – ból gardła

Lody, zimne napoje, przeciągi i kąpiele. Latem często mamy kłopoty z gardłem, atakuje nas także angina. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się środki na gardło (tabletki Cholinex, Strepsils, płyn Hascosept) i lek przeciwgorączkowy (np. Panadol, Paracetamol). Pomocne będą leki przeciwgrypowe, poprawiające samopoczucie, łagodzące kaszel (Gripex).


Pierwsza pomoc

Gdy gardło zaczyna boleć, najlepiej wypłukać je sodą oczyszczoną (łyżeczka na szklankę wody), która ma silne działanie przeciwobrzękowe.


Apteczka – choroba lokomocyjna.

Może dopaść każdego, chociaż osoby wrażliwe cierpią z tego powodu nawet podczas podróży samochodem.

Pierwsza pomoc.

By uniknąć mdłości, wymiotów, godzinę przed podróżą należy wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny Aviomarin, ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel.


Uwaga!
Najlepiej godzinę przed podróżą zjeść lekki posiłek i połknąć lek. Jeżeli zrezygnujemy z jedzenia, pamiętajmy, żeby dużo pić – najlepiej chłodnej, niegazowanej wody mineralnej.


Apteczka – uwaga na meduzy.

W naszym Bałtyku najczęściej spotyka się meduzy kuliste, a w wodach Hiszpanii, Portugalii, Włoch pojawia się żeglarz portugalski. Jad meduz może wywołać piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, kurcze mięśni, wymioty, a nawet duszności.


Pierwsza pomoc.

Meduzy pozostawiają na skórze ofiary tzw. czubek parzący – wygląda jak różowa lub fioletowa nitka. Trzeba go usunąć palcami owiniętymi w materiał, ręcznik lub szczypczykami i zakopać w piasku. Oddzielony od meduzy czubek może nadal parzyć. Skórę należy dokładnie przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem.


Uwaga!
U osób wrażliwych może dojść do wstrząsu. Jeżeli nudności czy wymioty nasilają się i wystąpią trudności w oddychaniu, wezwij lekarza.

Pamiętaj:

Wzywając pogotowie ratunkowe, należy podawać krótkie, konkretne informacje. Trzeba mówić spokojnie, aby ratownik mógł nas dobrze zrozumieć:

  • co się zdarzyło,

  • ile czasu minęło od zdarzenia,

  • jaki jest stan chorego,

  • czy oddycha,

  • czy na tętnicy szyjnej jest wyczuwalne tętno,

  • czy jest reanimowany,

  • jaka pomoc dotychczas została udzielona.

Wykorzystane zostały wiadomości ze strony: poradnikzdrowie.pl

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Czym złagodzić skutki opalania?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne są alternatywą dla kremów czy maści regenerujących skórę, które są dostępne w aptekach i drogeriach. Niestety nie ma sposobu na to, aby oparzenia słoneczne zlikwidować w ciągu jednego dnia, jednak proces ten można znacznie przyspieszyć. Dzięki składnikom zawartym w wyciągu z ogórka, maślance czy świeżych ziemniakach złagodzisz ból i uczucie pieczenia towarzyszące oparzeniom słonecznym.

Oparzenia słoneczne

Jeśli na skórę nie został nałożony krem z filtrem lub zbyt długo miała ona kontakt ze słońcem, jest czerwona, spuchnięta i boli tak bardzo, że nie można jej dotknąć. Poparzenie słoneczne spowodowane jest przede wszystkim promieniowaniem UVB – o średniej długości fali, ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry. Promieniowanie UVA – jest promieniowaniem o najdłuższej fali, jest mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od UVB. Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – pobudza wydzielanie wielu hormonów. Dzięki niemu organizm wytwarza witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ukłądu kostnego. Jednak jego nadmiar może zaszkodzić, czego skutkiem są oparzenia słoneczne.

– chłodny prysznic

Weź prysznic. Zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry, dzięki czemu działa przeciwbólowo. Jednak poparzona skóra jest bardzo rozpalona, więc kontakt z lodowatą wodą mógłby doprowadzić do szoku termicznego. Dlatego woda, którą opłukujemy poparzoną skórę, początkowo powinna być letnia. Dopiero po paru minutach możesz stopniowo obniżać jej temperaturę, tak aby była chłodna, ale nie bardzo zimna. Aby prysznic przyniósł ulgę poparzonej skórze, powinien trwać 10-15 minut.

– miód

Oparzonej skóry nie należy smarować ciężkimi i tłustymi preparatami. Jednak wyjątkiem od tej reguły jest miód ze względu na przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości, które mogą przyspieszać gojenie. Wszystko dzięki zawartości bakteriostatycznych i bakteriobójczych substancji, takich jak: inhibina, lizozym, olejki (tymol, cyneol) i rutyna. Aby się przekonać o leczniczych właściwościach miodu, wystarczy przyłożyć do podrażnionej słońcem skóry okład z gazy pokrytej niewielką ilością tej słodkiej substancji.

– kefir, maślanka

Kefir, maślanka czy zsiadłe mleko, m.in. dzięki zawartości białka i witamin: A, D i E, zregenerują zniszczony słońcem naskórek. Wystarczy na zaczerwienioną skórę nałożyć okłady z gazy nasączonej kefirem lub zsiadłym mlekiem. Do złagodzenia oparzeń słonecznych nie używaj słodkiej maślanki lub jogurtu, ponieważ cukier może tylko zaostrzyć stan zapalny skóry.

– białko jajek

Surowe białko jaja kurzego zawiera cystatynę, która hamuje stany zapalne, i enzym zwany lizozymem, który posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. W związku z tym obie substancje mają działanie podobne do działania antybiotyku i przyśpieszają proces gojenia się ran. Wysmaruj gazę surowym, schłodzonym kurzym białkiem, a następnie przyłóż do oparzonej skóry. Zdejmij okład po 15 minutach. Możesz także ubić białko i powstałą pianę nałożyć na podrażniony naskórek.

Ważne! Lizozym traci swoje właściwości jeżeli w białku znajduje się odrobina żółtka.

– puree ziemniaczane

Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Ponadto krochmal zawarty w tych warzywach chroni skórę przed podrażnieniami. W celu złagodzenia oparzeń słonecznych możesz użyć ziemniaków w postaci plasterków, zmielonych na puree lub, jak Japończycy, wykorzystać skórki z ziemniaków. Papkę lub plasterki ziemniaka przyłóż do oparzonej skóry i przykryj gazą. Zdejmij okład po ok. 30 minutach. Alternatywą dla surowych ziemniaków jest mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.

– ogórek

Ogórek jest bogaty w antyoksydanty i witaminę C, dzięki czemu znakomicie chroni i odżywia skórę. Wystarczy przyłożyć plasterki do zmienionych chorobowo miejsc i pozostawić na 30 minut. Delikatny sok z ogórka sprawdzi się szczególnie na oparzonej skórze twarzy.

– kąpiel z mąki owsianej

Aby złagodzić oparzenia słoneczne, weź kąpiel z mąki owsianej. Zawiera ona beta-glukan – związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. Wystarczy do wanny letniej wody wsypać kilka łyżek mąki.

– ocet

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który działa podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki temu stosowanie okładów z roztworu octu szybko przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Ponadto pozwala odzyskać prawidłowy odczyn pH skóry. Aby się o tym przekonać, wystarczy na podrażnioną skórę przyłożyć okłady z gazy nasączonej 2-3 łyżkami octu. Pozostaw je na 15 minut.

– aloes

Sok z liści aloesu zawiera enzymy przyśpieszające regenerację naskórka, saponiny o działaniu ściągającym i myjącym oraz aloektynę, która działa przeciwzapalnie. Ponadto aloes aktywizuje fibroblasty (komórki tkanki łącznej), które są odpowiedzialne za gojenie się skóry. By złagodzić poparzenia słoneczne, wystarczy nasączyć gazę schłodzonym sokiem z aloesu i przyłożyć do skóry na 15 minut.

– kurkuma

Hindusi posypują kurkumą plastry opatrunkowe, aby przyśpieszyć proces gojenia się skóry. Wierzą bowiem, że kurkuma, a konkretnie zawarta w niej kurkumina, zabija białka, które sprzyjają rozwojowi anormalnego zapalenia skóry i organizmu.

– olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej zawiera 30 różnych substancji, m.in. mentol, menton, tymol, limonen i różne rodzaje garbników i flawonoidów. Dzięki temu posiada właściwości przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia się skóry. Wymieszaj 2 krople olejku miętowego w 100 ml letniej wody. Następnie schłodzonym preparatem nasącz gazę i przyłóż do oparzonej skóry.

Informacje uzyskane ze strony: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/domowe-sposoby-na-oparzenia-sloneczne-czym-zlagodzic-skutki-opalania_41664.html

7 domowych sposobów na pozbycie się grzybicy.

Grzybica pojawiająca się na paznokciach i palcach u stóp to bardzo częsta przypadłość będąca przyczyną między innymi odbarwień, łuszczenia się skóry i wyraźnego osłabienia płytki paznokciowej.

Z powodu łatwości, z jaką rozprzestrzenia się grzybica, infekcje grzybicze są dolegliwością powszechną wśród ludzi na całym świecie. Dotykają one około trzech do czterech procent społeczeństwa, przy czym w większości są to mężczyźni.

Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że grzybica rozwinie się na paznokciach u nóg, niż u rąk. Dzieje się tak z powodu codziennie noszonych butów i skarpetek, bądź też gdy mieszkamy w miejscu gorącym i wilgotnym, czyli środowisku sprzyjającym rozwojowi infekcji grzybiczych.

Bez względu na to, czy grzybica zaatakowała Twoje paznokcie u nóg, czy u rąk, jest to uciążliwa dolegliwość znacznie osłabiająca płytkę paznokciową.

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest aktywnym środkiem bardzo pomocnym w zwalczaniu grzybicy paznokci u rąk bądź u stóp. Wspomaga regulację poziomu pH skóry, zaburzając tym samym rozwój grzybów poprzez niszczenie sprzyjającego ich rozwojowi środowiska.

Sposób użycia

  • Zmieszaj równe części octu jabłkowego i wody, zamocz w płynie zaatakowane grzybicą paznokcie rąk bądź stóp na 15 do 20 minut.
  • Następnie dokładnie osusz skórę i nałóż środek nawilżający.

2. Czosnek

Czosnek jest składnikiem bardzo często używanym w wielu naturalnych kuracjach – między innymi w domowych sposobach leczenia infekcji grzybiczych. Jest to możliwe dzięki antybiotycznym i bakteriobójczym właściwościom czosnku. Pomaga to wyeliminować wywołujące infekcje drobnoustroje i grzyby.

Sposób użycia

  • Rozgnieć na pastę 10 ząbków czosnku, umieść ją w miseczce ciepłej wody i pozostaw na kilka minut. Następnie namocz w płynie przez około 15 minut zaatakowany przez grzybicę obszar ciała.
  • Innym skutecznym sposobem jest zmieszać pastę z rozgniecionego czosnku z oliwą z oliwek i nałożenie jej na około 30 minut na obszary ciała, na którym pojawiła się grzybica.

3. Jogurt naturalny

Żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie, znane również jako probiotyki, są niezwykle skuteczne w leczeniu infekcji grzybiczych.

Sposób użycia

  • Nałóż trochę jogurtu naturalnego na paznokcie, które zaatakowała grzybica i pozostaw aż wyschnie.  Następnie zmyj ciepłą wodą.
  • Ponadto, postaraj się uwzględnić jogurt naturalny w swojej diecie, spożywając go rano i wieczorem.

4. Olejek z drzewa herbacianego

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, olejek z drzewa herbacianego pozytywnie wpływa na zdrowie skóry dłoni i stóp, eliminując przy tym wszelkiego rodzaju mikroorganizmy.

Używając 10% olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę jest jednym z domowych metod zwalczania grzybicy paznokci, którego skuteczność jest równa dostępnych w sprzedaży kremów przeciwgrzybiczych.

Skuteczne działanie lecznicze w przypadku infekcji  wykazuje też 25% i 50% stężenie olejku.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się dwa razy dziennie nakładać na obszar zajęty grzybicą czysty (100%) olejek z drzewa herbacianego, po trzech miesiącach regularnego używania go, stan skóry poprawi się o około 56%. Po upływie około sześciu miesięcy stosowania tej naturalnej kuracji stan skóry poprawi się o 60%.

Sposób użycia

  • Nałóż niewielką kroplę olejku z drzewa herbacianego na każdy paznokieć, który zaatakowała grzybica. Powtarzaj czynność dwa, maksymalnie trzy razy dziennie.
  • Olejku tego nigdy nie należy spożywać, ponieważ może to być przyczyną poważnych skutków ubocznych, takich jak uczucie zagubienia, wysypka, trudności z chodzeniem a nawet śpiączka.

5. Vicks VapoRub

Ta powszechnie znana maść stosowana w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia może być również skutecznym sposobem walki z grzybicą paznokci.

Sposób użycia

  • Umyj i osusz obszar zaatakowany grzybicą. Nałóż niewielką ilość maści Vicks VapoRub upewniając się, że chore miejsce zostało dokładnie pokryte.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie – z czego raz koniecznie przed snem.

6. Soda oczyszczona

Zasadowy odczyn sody oczyszczonej pomaga zwalczać grzybicę i inne mikroorganizmy mające negatywny wpływ na kondycję paznokci.

Sposób użycia

  • Zrób pastę mieszając sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny. Nakładaj bezpośrednio na zainfekowane obszary ciała.
  • Aby zwalczyć wszelkie bakterie i mikroorganizmy znajdujące się w Twoim obuwiu, wsyp tam odrobinę sody oczyszczonej. 

7. Sok z cytryny

Antybiotyczne i przeciwgrzybicze właściwości cytryny sprawiają, że jest ona niezwykle skutecznym sposobem, by raz na zawsze pozbyć się problemu grzybicy.

Sposób użycia

  • Wyciśnij sok z kilku cytryn i nałóż go na zainfekowane grzybicą obszary.
  • Dobry pomysłem jest też bezpośrednie nacieranie chorych obszarów ciała plastrem cytryny.

Wykorzystane zostały wiadomości ze strony: www.krokdozdrowia.pl