Centrum Medyczne Glob39

BADANIE KTG

KTG, czyli kardiotokografia, jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w ciąży. W czasie jego trwania monitorowana jest akcja serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Kardiotokografia pozwala na wczesne wykrycie sytuacji zagrożenia życia dziecka. KTG trwa około 30 minut, jednak w poszczególnych przypadkach może zostać wydłużone do 60 minut.

Chociaż KTG nie jest na liście badań obowiązkowych w ciąży, w niektórych przypadkach pozwala na wczesną diagnostykę zagrożeń życia płodu. Wykonywane jest przeważnie po 25. tygodniu ciąży, kiedy zbliża się przewidywany termin porodu.

Wskazaniami do wykonania kardiotokografii są ból brzucha, urazy brzucha i krwawienie z pochwy. KTG zlecane zostaje również ciężarnym chorującym na cukrzycę. Badanie jest znacznie częściej wykonywane po przekroczeniu 40. tygodnia ciąży – nawet co 2-3 dni, aż do porodu.

Wskazaniami do KTG są również osłabione ruchy płodu, nadciśnienie tętnicze, patologie łożyska i ciąża wielopłodowa. Badanie wykonywane jest w kierunku obecności bradykardii, tachykardii bądź arytmii płodu.

 

Badanie KTG wraz z odczytem jego zapisu wykonuje położna z wieloletnim doświadczeniem.

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200