Chirurgia naczyniowa zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem szeregu chorób, takich jak: patologiczne przewężenie tętnic i żył, zakrzepica i niewydolność żył głębokich, przewlekła niewydolność żylna (żylaki kończyn dolnych), owrzodzenia żylne, zator tętnicy płucnej, a także miażdżyca, która obejmuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych tętnic szyjnych czy kończyn dolnych. Oprócz wyżej wymienionych chirurgia naczyniowa zajmuje się również leczeniem nowotworów rozwijających się w obrębie układu krwionośnego lub limfatycznego, zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń określanym jako choroba Buergera, zespołem stopy cukrzycowej, który jest jednym z powikłań zwykle nieleczonej choroby oraz innymi dolegliwościami obejmującymi stany zapalne w obrębie układu krążenia.
Badania wykonywane w gabinecie chirurga naczyniowego obejmują najczęściej ultrasonografię dopplerowską, która polega na szczegółowej analizie przepływu krwi w ścianach naczyń krwionośnych – zarówno żyłach, jak i tętnicach. Zastosowana metoda pozwala określić, czy u danego pacjenta doszło np. do zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych zaopatrujących mózg w krew, zwężeń naczyń krwionośnych kończyn dolnych, niedomykalności zastawek kończyn dolnych, stanów zapalnych obejmujących układ krążenia.
Najważniejsze schorzenia, które leżą w kompetencji chirurga naczyniowego to:
- miażdżyca (w tym m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych) i choroby zapalne układu krążenia
- zespół stopy cukrzycowej
- zator tętnicy płucnej
- leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów
- tętniaki (m.in. przewlekłe, pęknięte, zapalne aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych)
- ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich)
- przewlekłe owrzodzenia żylne
- nowotwory układu naczyniowego
- choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń
Podczas konsultacji wykonujemy USG Doppler, które służy ocenie stanu tętnic i żył. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała. USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne.