Centrum Medyczne Glob39

CHIRURGIA NACZYNIOWA

Chirurgia naczyniowa zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem szeregu chorób, takich jak: patologiczne przewężenie tętnic i żył, zakrzepica i niewydolność żył głębokich, przewlekła niewydolność żylna (żylaki kończyn dolnych), owrzodzenia żylne, zator tętnicy płucnej, a także miażdżyca, która obejmuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych tętnic szyjnych czy kończyn dolnych. Oprócz wyżej wymienionych chirurgia naczyniowa zajmuje się również leczeniem nowotworów rozwijających się w obrębie układu krwionośnego lub limfatycznego, zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń określanym jako choroba Buergera, zespołem stopy cukrzycowej, który jest jednym z powikłań zwykle nieleczonej choroby oraz innymi dolegliwościami obejmującymi stany zapalne w obrębie układu krążenia.

Badania wykonywane w gabinecie chirurga naczyniowego obejmują najczęściej ultrasonografię dopplerowską, która polega na szczegółowej analizie przepływu krwi w ścianach naczyń krwionośnych – zarówno żyłach, jak i tętnicach. Zastosowana metoda pozwala określić, czy u danego pacjenta doszło np. do zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych zaopatrujących mózg w krew, zwężeń naczyń krwionośnych kończyn dolnych, niedomykalności zastawek kończyn dolnych, stanów zapalnych obejmujących układ krążenia.

Najważniejsze schorzenia, które leżą w kompetencji chirurga naczyniowego to:

  • miażdżyca (w tym m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych) i choroby zapalne układu krążenia
  • zespół stopy cukrzycowej
  • zator tętnicy płucnej
  • leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów
  • tętniaki (m.in. przewlekłe, pęknięte, zapalne aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych)
  • ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich)
  • przewlekłe owrzodzenia żylne
  • nowotwory układu naczyniowego
  • choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń

Podczas konsultacji wykonujemy USG Doppler, które służy ocenie stanu tętnic i żył. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała. USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Specjaliści

Dr n. med. Krzysztof Wachal
CHIRURG NACZYNIOWY

Pan Doktor przyjmuje tylko osoby dorosłe. Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej. Lekarz medycyny estetycznej oraz podolog. Od 2005 roku brał udział w ponad 50-ciu polskich i...

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200