Centrum Medyczne Glob39

Chirurgia naczyniowa

 

Chirurgia naczyniowa zajmuje się patologiami w obrębie naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Warto przy tym wspomnieć, że już kilkuminutowe całkowite niedokrwienie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Choroby naczyniowe są niestety jednymi z głównych przyczyn śmierci. Największym zagrożeniem w chirurgii naczyniowej jest zawężenie tętnic w sposób nagły lub powolny. Kiedy dojdzie do całkowitego zamknięcia tętnicy, dochodzi do zaburzeń w ukrwieniu. Zwiększa się także ryzyko skrzepu w obrębie naczynia.

Operacje w chirurgii naczyniowej bardzo często ratują chory narząd lub życie pacjenta. Operacje takie polegają na udrożnieniu żył i poszerzeniu ich światła, a także usunięciu nieprawidłowości w ich obrębie, na przykład usunięcie tętniaka. W razie potrzeby w chirurgii naczyniowej stosuje się przeszczep naczynia lub wstawienie protez naczyniowych.

Chirurgia naczyniowa zajmuje się takimi chorobami jak:

  • Miażdżyca – na ścianie tętnic odkładają się lipoproteiny, sól, płytki krwi i wapń. Występuje również miejscowy rozrost tkanki łącznej. Do miażdżycy przyczynia się palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, niewielka aktywność fizyczna, otyłość, zaburzenia układu krzepnięcia, nadciśnienie i cukrzyca. Pierwszymi objawami choroby jest ból kończyn, drętwienie stopy, zanik mięśni, wypadanie włosów i zanik tętna. Leczenie miażdżycy to w początkowym stadium podawanie odpowiednich leków. Kiedy choroba jest zaawansowana w chirurgii naczyniowej wymagane jest udrożnienie zamkniętych naczyń, albo wykonaniu pomostów tzw. by-pass, które ominą zwężone odcinki żył.
  • Zespół stopy cukrzycowej to kolejna choroba, którą zajmuje się chirurgia naczyniowa. Polega ona na powstawaniu owrzodzeń i zmian martwiczych na stopie. Choroba jest skutkiem nieodpowiedniego leczenia cukrzycy, złą higieną nóg, a także tworzeniu się większych zmian w układzie naczyniowym i nerwowym kończyn dolnych. Zespół stopy cukrzycowej objawia się pęknięciami stóp, deformacją paznokci, owrzodzeniami, zmianami martwiczymi oraz zasinieniami. Wraz z zespołem stopy cukrzycowej pojawia się zaburzenie czucia, przez co chory nie odczuwa bólu stóp. Chirurgia naczyniowa lecząc zespół stopy cukrzycowej, najpierw usuwa martwe tkanki, aby nie doszło do zakażenia w wyższych partiach. Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów, jedynym wyjściem jest amputacja chorej kończyny.

 

Specjaliści

Dr n. med. Krzysztof Wachal
CHIRURG NACZYNIOWY

Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej. Od 2005 roku brał udział w ponad 50-ciu polskich i międzynarodowych kongresach i konferencjach .

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 61 634 21 80