Centrum Medyczne Glob39

Chirurgia naczyniowa

 

Chirurgia naczyniowa zajmuje się patologiami w obrębie naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Warto przy tym wspomnieć, że już kilkuminutowe całkowite niedokrwienie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Choroby naczyniowe są niestety jednymi z głównych przyczyn śmierci. Największym zagrożeniem w chirurgii naczyniowej jest zawężenie tętnic w sposób nagły lub powolny. Kiedy dojdzie do całkowitego zamknięcia tętnicy, dochodzi do zaburzeń w ukrwieniu. Zwiększa się także ryzyko skrzepu w obrębie naczynia.

Operacje w chirurgii naczyniowej bardzo często ratują chory narząd lub życie pacjenta. Operacje takie polegają na udrożnieniu żył i poszerzeniu ich światła, a także usunięciu nieprawidłowości w ich obrębie, na przykład usunięcie tętniaka. W razie potrzeby w chirurgii naczyniowej stosuje się przeszczep naczynia lub wstawienie protez naczyniowych.

Chirurgia naczyniowa zajmuje się takimi chorobami jak:

  • Miażdżyca – na ścianie tętnic odkładają się lipoproteiny, sól, płytki krwi i wapń. Występuje również miejscowy rozrost tkanki łącznej. Do miażdżycy przyczynia się palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, niewielka aktywność fizyczna, otyłość, zaburzenia układu krzepnięcia, nadciśnienie i cukrzyca. Pierwszymi objawami choroby jest ból kończyn, drętwienie stopy, zanik mięśni, wypadanie włosów i zanik tętna. Leczenie miażdżycy to w początkowym stadium podawanie odpowiednich leków. Kiedy choroba jest zaawansowana w chirurgii naczyniowej wymagane jest udrożnienie zamkniętych naczyń, albo wykonaniu pomostów tzw. by-pass, które ominą zwężone odcinki żył.
  • Zespół stopy cukrzycowej to kolejna choroba, którą zajmuje się chirurgia naczyniowa. Polega ona na powstawaniu owrzodzeń i zmian martwiczych na stopie. Choroba jest skutkiem nieodpowiedniego leczenia cukrzycy, złą higieną nóg, a także tworzeniu się większych zmian w układzie naczyniowym i nerwowym kończyn dolnych. Zespół stopy cukrzycowej objawia się pęknięciami stóp, deformacją paznokci, owrzodzeniami, zmianami martwiczymi oraz zasinieniami. Wraz z zespołem stopy cukrzycowej pojawia się zaburzenie czucia, przez co chory nie odczuwa bólu stóp. Chirurgia naczyniowa lecząc zespół stopy cukrzycowej, najpierw usuwa martwe tkanki, aby nie doszło do zakażenia w wyższych partiach. Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów, jedynym wyjściem jest amputacja chorej kończyny.

 

Specjaliści

Dr n. med. Krzysztof Wachal
CHIRURG NACZYNIOWY

Pan Doktor przyjmuje tylko osoby dorosłe. Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej. Lekarz medycyny estetycznej oraz podolog. Od 2005 roku brał udział w ponad 50-ciu polskich i...

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200