Centrum Medyczne Glob39

ENDOKRYNOLOGIA

Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz dysfunkcjami w ich obrębie. W zakresie jego działań jest powiązanie różnego rodzaju zaburzeń z nieprawidłowościami działania hormonów, które wydzielane miejscowo lub do układu krwionośnego wpływają na organizm i jego funkcjonowanie.

Wskazaniem do konsultacji endokrynologicznej są symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Należą do nich między innymi nagły przyrost albo spadek masy ciała, nadmierne owłosienie lub pojawienie się trądziku. Zaniepokoić powinny nas również zmiany w samopoczuciu takie jak nadmierna senność lub nadpobudliwość. Do pozostałych objawów, którym warto się przyjrzeć, należą: nadpotliwość i nagłe uderzenia gorąca, powtarzające się bóle głowy i wypadanie włosów oraz obrzęki w obrębie stóp i rąk.U kobiet niepokoić mogą zaburzenia związane z miesiączkowaniem jak np. brak miesiączki oraz niezwiązane z cyklem krwawienie z dróg rodnych oraz bóle piersi. Objawami nieprawidłowości pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego u dzieci często są przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia w proporcjach ciała albo zahamowanie wzrostu lub nadmierny wzrost. Kobiety planujące ciąże i mające problemy z jej utrzymaniem również powinny zgłosić się do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy jest bowiem jedną z częstych przyczyn problemów zarówno z zajściem, jak i samym utrzymaniem ciąży.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa:

Endokrynolog leczy wiele chorób. Do tych najczęściej występujących należą m.in.:

  • choroby tarczycy – choroba Gravesa i Basedowa, choroba Hashimoto
  • choroby przytarczyc – niedoczynność, nadczynność
  • choroby przysadki mózgowej – guzy, akromegalia, choroba Cushinga
  • choroby nadnerczy – choroba Addisona, zespół Cushinga, hipoaldosteronizm
  • choroby trzustki – guzy, cukrzyca
  • choroby gruczołów płciowych – zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności
  • zespoły androgenne, np. nadmierne owłosienie ciała lub łysienie, trądzik.

Podczas konsultacji wykonujemy USG tarczycy i biopsje cienkoigłową.

Specjaliści

Dr n. med. Ryszard Stangierski
Endokrynolog

Pan Doktor przyjmuje tylko osoby dorosłe. Lekarz z wieloletnim doświadczeniem w zakresie endokrynologii. Zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów). Stosuje racjonalne i sprawdzone leczenie.

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200