Dział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Lekarz będący specjalistą z tego zakresu to pulmonolog.
Podczas wizyty u pulmonologa diagnoza zawsze zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w czasie którego można poznać nie tylko objawy choroby, ale często też jej przyczyny i czynniki wpływające na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy niezbędne są też specjalistyczne badania.
Przyczyny chorób układu oddechowego czasami „fundujemy” sobie sami, głównie poprzez niewłaściwy tryb życia: palenie papierosów, przebywanie w miejscach ze zdecydowanie zbyt bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Inne są wrodzone, albo uwarunkowane genetycznie.
Nasz lekarz specjalizuje się w leczeniu:
- kaszlu, duszności, nikotynizmu,
- astmy oskrzelowej,
- POChP (Przewlekła obturacyjna choroba płuc),
- Sarkoidozy,
- innych chorób płucnych
Spirometria (badanie spirometryczne) to procedura pomiarowa prowadzona na urządzeniu nazywanym spirometrem, która wykrywa i pozwala ocenić stopień zaburzeń wentylacji. Spirometria jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc. Wykonanie badania spirometrycznego jest nieodłącznym elementem diagnostyki i oceny przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma i POChP. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego z płuc i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu.