Centrum Medyczne Glob39

USG ŚLINIANEK/ WĘZŁÓW CHŁONNYCH

UWAGA! Badanie wykonujemy tylko osobom dorosłym.

 • USG ślinianek jest jednym z podstawowych badań obrazowych pozwalających na ocenę stanu ślinianek. Jest to dokładna, bezpieczna, bezbolesna oraz nieinwazyjna metoda, która pozwala na zobrazowanie stanu tych gruczołów.

Badanie USG ślinianek nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Badania USG ślinianki przyusznej i szyi może być wykonywane o każdej porze dnia, a pacjent nie musi pozostawać na czczo. USG ślinianek wykonuje się w pozycji leżącej z lekko odchyloną głową. Do badania należy odsłonić szyję.

Badanie USG ślinianek stanowi najłatwiej dostępną metodę obrazowania gruczołów ślinowych. Ślinianki odpowiedzialne są za wydzielanie śliny ułatwiającej spożywanie pokarmów. W badaniu USG ślinianek można uwidocznić zarówno wiele przejściowych schorzeń jak i bardzo groźnych stanów patologicznych, np. raka ślinianki. Badanie ultrasonograficzne ślinianek wymaga dostępności wysokiej jakości aparatury USG, co ma na celu zobrazowanie nawet niewielkich i dyskretnych zmian w strukturze gruczołu. Osoby skierowane na USG ślinianek często wymagają zbadania całej okolicy szyi i wykonania USG powiększonych węzłów chłonnych.

Do objawów mogących wskazywać na nieprawidłowości w obrębie ślinianek należą:

 • obrzęk twarzy, ból i uwypuklenie tkanek przed uszami z boku policzków lub pod żuchwą,
 • dolegliwości bólowe nasilające się podczas mówienia i jedzenia oraz poruszania żuchwą,
 • uczucie suchości w jamie ustnej,
 • nieprzyjemny posmak w ustach.

 

 

 • USG węzłów chłonnych to diagnostyczne badanie obrazowe. Wykonuje się je przy podejrzeniu nieprawidłowości w wielkości oraz strukturze miąższu węzłów, co pozwala ustalić rozpoznanie i wdrożyć leczenie. Dowiedz się, jak przebiega i które węzły można zbadać z jego pomocą.

Aby wykonać USG węzłów chłonnych, nie potrzeba żadnego przygotowania. Lekarz może przeprowadzić badanie o dowolnej porze dnia, a wyniki są dostępne od razu.

Węzły chłonne to część układu limfatycznego człowieka. Choć znajdują się niemal na całym ciele, to znaczna ich część jest umiejscowiona pod pachami, w pachwinach oraz w okolicy szyi i żuchwy. Chronią one organizm człowieka przed patogenami. Połączone z naczyniami chłonnymi, wychwytują chorobotwórcze drobnoustroje, więc są odpowiedzialne za odporność.

Węzły chłonne są zlokalizowane na całym ciele, lecz wśród tych najliczniejszych wyróżniamy:

 • węzły pachwinowe,
 • węzły pachowe,
 • węzły zauszne,
 • węzły podżuchwowe,
 • węzły szyjne.

Specjaliści

Dr n. med. Krzysztof Wachal
CHIRURG NACZYNIOWY

Pan Doktor przyjmuje tylko osoby dorosłe. Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej. Lekarz medycyny estetycznej oraz podolog. Od 2005 roku brał udział w ponad 50-ciu polskich i...

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200