Centrum Medyczne Glob39

Nefrologia

Nefrolog jest potocznie nazywany „lekarzem od nerek”. To specjalista, który leczy dolegliwości nerek i układu moczowego. Czym zajmuje się nefrolog?

Oto katalog podstawowych działań tego specjalisty:

  • nieprawidłowości w pracy nerek,
  • stany ostrych i przewlekłych zaburzeń czynności nerek,
  • zakażenia układu moczowego
  • leczenie nerkozastępcze, czyli zastąpienie pracy nerek dostępnymi metodami takimi jak dializy, hemolizy lub przeszczepienie nerki.

Nefrolog nie tylko leczy choroby nerek, ale także podejmuje działania mające na celu zapobieganie rozwojowi choroby w przyszłości. Schorzenia nefrologiczne mają bardzo często przebieg przewlekły, trwający nawet latami.

Jedną z dolegliwości, którymi zajmuje się nefrolog jest kamica nerkowa. Choroba ta polega na odkładaniu się kamieni w układzie moczowym, czyli złogów zbudowanych z substancji chemicznych, występujących w moczu. Takie rozpuszczalne substancje początkowo przyjmują postać drobnych kryształków, określanych jako piasek w nerkach, który może być samoistnie wydalony z organizmu. Niestety te drobiny często łączą się i przybierają większe rozmiary. W takich sytuacjach może być konieczne rozbicie takich kamieni przy pomocy specjalnej aparatury lub przeprowadzenie zabiegu ich usunięcia.

Co leczy nefrolog, oprócz popularnej kamicy nerkowej? Oto przykłady chorób nerek:

  • niewydolność nerek, czyli zachwianie filtracyjnej funkcji tego narządu, która często wymaga leczenia nerkozastępczego,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek, polegające na pojawieniu się stanu zapalnego w kłębuszkach, czyli sieci naczynek krwionośnych, które filtrują krew,
  • infekcje układu moczowego,
  •  cystynuria, polegająca na wydalanie z moczem zwiększonej ilości cystyny, czyli aminokwasów, które tworzą kamienie.

W celu zapewnienia Państwu wysokiej jakości merytorycznej porady nefrologicznej uprzejmie proszę, żeby na wizytę dostarczyć:
-aktualne wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, kreatynina, mocznik, albumina, Na, K, badanie ogólne moczu, dobowa zbiórka moczu na białko) oraz obrazowych ( USG jamy brzusznej z oceną nerek)
-dotychczasowej dokumentacji medycznej (np. wypisy ze szpitala, wcześniejsze wyniki badań)

Specjaliści

Lek. Marta Olszewska
Nefrolog

Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób nerek: m.in. zakażeniach układu moczowego, pierwotnych i wtórnych chorobach kłębuszków nerkowych (cukrzycowa choroba nerek, nadciśnieniowa choroba nerek, choroby układowe jak np. zajęcie...

Dowiedz się więcej

Zarezerwuj spotkanie

Zadzwoń 723 900 200